Detail kurzu

Statistické zpracování a interpretace dat

Umět dobře nasbírat data není samozřejmost, stejně jako data správně zpracovat a objektivně interpretovat. V tomto kurzu si ukážeme statistiku jako praktický nástroj, který můžeme denně využívat ve firemních procesech. Výsledky zjišťování využijeme k optimalizaci procesů a redukci zbytečných nákladů na zmetky, opravy, třídění, reklamace a prostoje. Vaše prezentace budou díky tomuto kurzu bohatší o názorné grafy, které budete umět obhájit. Vše si budeme názorně vysvětlovat na příkladech přímo v excelu, proto si i na veřejný kurz můžete přinést svůj laptop a pracovat paralelně s lektorem.

Záměr

Lidským způsobem si vysvětlíme základy statistického zpracování dat tak, aby jim porozuměl i začátečník. Pochopíme souvislosti mezi jednotlivými statistickými charakteristikami a tím, jak je můžeme ovlivnit různými zásahy do procesu. Vysvětlíme si, jak zpracovat data pomocí grafických nástrojů. Seznámíme se s různými statistickými metodami a ukážeme si, jak jejich výsledky interpretovat a využít k optimalizaci procesů.

Určeno

Kurz je určen pro všechny zájemce o statistické zpracování dat. Je vhodný i pro úplné začátečníky. Zejména ho doporučujeme pro technology, procesní inženýry, mistry, vedoucí výroby, metrology, kontrolory, techniky, inženýry i manažery kvality, kteří zpracovávají a vyhodnocují statistická data a na jejich základě činí strategická rozhodnutí.

Obsah

 • Základní statistické charakteristiky
 • Jak na správný sběr a záznam dat
 • Histogram a co vše z něj umíme vyčíst
 • Gaussova křivka a jak ji využít v praxi
 • Variabilita a její zdroje ve firmě
 • Rozdělení dat, kdy je normální a kdy není
 • Testování normality dat – grafické nástroje a vhodné numerické testy
 • Odlehlé hodnoty, kdy je můžeme odstranit ze souboru dat
 • Testování hypotéz, srovnávání různých souborů dat mezi sebou
 • Statistická zvládnutost procesu
 • Způsobilost strojů a procesu

Zakončení

Účastníkům bude vystaveno OSVĚDČENÍ v češtině a angličtině o absolvování s uvedením rozsahu kurzu a obsahové náplně kurzu, bez omezení platnosti osvědčení.

Poznámka

08:30 – 09:00 Prezence
09:00 – 17:00 Odborný program
Kurz je dvoudenní.

Během programu bude účastníkům podáno občerstvení (káva, čaj, džus, chlebíček, ovoce, zákusek).

Při objednání tohoto kurzu jako podnikového je možnost domluvit se na konkrétním zpracování příkladů a ukázek dle používaného SW objednatele. Procvičované příklady je možno provádět s účastníky kurzu přímo na jejich počítačích v prostředí, které firma používá pro zpracování statistických údajů (např. v Minitabu).

Objednávka kurzu

Název kurzu

Statistické zpracování a interpretace dat

  Zvolte termín

  Objednavatel kurzu

  Vaše jméno, příjmení, titul *
  Váš telefon (přímá linka) *
  Váš email *
  Jste zároveň účastníkem kurzu?

  Fakturační údaje

  Firma / Jméno *
  IČO

  Účastníci kurzu

  Objednáváte-li kurz pouze pro sebe, účastníky nevyplňujte.
  Jinak přidejte účastníka kurzu >>

  Doplňkové údaje

  Chci doporučit ubytování
  Uplatňuji slevový bonus
  Číslo akce:
  Chcete-li uplatnit slevový bonus, zadejte prosím čísla akce, kterou jste absolvovali v minulosti. Číslo najdete na vystaveném osvědčení o absolvování kurzu. Tištěné slevové poukazy můžete uplatnit při prezenci.

  Vzkaz

  Chcete nám něco vzkázat, na něco se zeptat?
  Vaši objednávku potvrdíme během 2 pracovních dní. Pokud by Vám potvrzení nedorazilo, prosím napište nám nebo zavolejte na +420 775 622 611.